Λίγα λόγια για το σχολείο μας

Ξεκίνησε να λειτουργεί από την αρχή της εφαρμογής του νέου εκπαιδευτικού θεσμού στην Ελλάδα, δηλαδή από το σχολικό έτος 2001-2002.

Έχει λειτουργήσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα με βάση τις προδιαγραφές Σπουδών για τα ΣΔΕ και τον κανονισμό λειτουργίας των σχολείων αυτών, ώστε να αφομοιώσει τη φιλοσοφία των ΣΔΕ και να την αποδώσει στην πράξη.

Διαθέτει τα απαραίτητα «εξωτερικά» χαρακτηριστικά, τη κτιριακή διαμόρφωση και τους εξωτερικούς χώρους. Είναι από τα λίγα ΣΔΕ που στεγάζεται σε δικό του χώρο. Υπάρχουν προβλήματα, ωστόσο η τεράστια αυλή του και ο κήπος διαμορφωμένος από τους εκπαιδευτικούς και τους εκπαιδευόμενους προσφέρουν αισθητική χαρά, αίσθηση ασφάλειας, συμμετοχής και γλυκύτητας.

Τα «εσωτερικά» χαρακτηριστικά του όπως το εκπαιδευτικό προσωπικό, οι δραστηριότητες, η διαμόρφωση του προγράμματος παρουσιάζουν επίσης εξαιρετικό ενδιαφέρον, αφενός επειδή έχει διαμορφωθεί μια ιδιαίτερη φυσιογνωμία και κουλτούρα του σχολείου και αφετέρου, επειδή λειτουργεί σύμφωνα με πρωτοποριακά προγράμματα, τα οποία φαίνεται να αποδίδουν συγκεκριμένο εκπαιδευτικό έργο.

Επίσης δε θα πρέπει να ξεχνάμε ότι το ΣΔΕ λειτουργεί στο Μενίδι Αττικής, περιοχή με ιδιαίτερες κοινωνικές και οικονομικές ανάγκες, στις οποίες καλείται το σχολείο να ανταποκριθεί επιτυχώς.

Στο σχολείο το βασικό εκπαιδευτικό προσωπικό είναι μόνιμο για αρκετά χρόνια. Οι ωρομίσθιοι συνάδελφοί μας εντάσσονται δημιουργικά φέρνουν πνοή και πολλές γνώσεις στο σχολείο μας. Η ομάδα εκπαιδευτικών του ΣΔΕ Αχαρνών έχει διαμορφώσει μια πολύ ενδιαφέρουσα κουλτούρα στο σχολείο, έχοντας καλλιεργήσει επαγγελματική νοοτροπία συνεργασίας.

Η συνεργασία αυτή έχει αποδώσει σε δραστηριότητες και ενέργειες με πολύ συγκεκριμένο και επιτυχημένο τρόπο στους γραμματισμούς, στα projects και σε κάθε εκδήλωση του σχολείου. Το υλικό που έχει συγκεντρωθεί στο σχολείο είναι τεράστιο και αξιόλογο. Η ενασχόληση με τις τέχνες, το περιβάλλον, με σύγχρονες πηγές μάθησης κ.α. έχει γίνει πράξη. Σ΄ αυτούς τους δύσκολους καιρούς αισθανόμαστε εκπαιδευτικοί, εκπαιδευόμενοι, απόφοιτοι και φίλοι του ΣΔΕ Αχαρνών αγάπη και περηφάνια για το σχολείο μας και το θεσμό των ΣΔΕ.

Το δικό μας σχολείο μας κρυμμένο σε μια γειτονιά του Μενιδίου, στεγάζεται σε δικό του κτίριο, περιποιημένο και στολισμένο από τους μαθητές και τους δασκάλους του.